You don't have javascript enabled. Good luck with that.

نمايشگاه در يك نگاه

نمايشگاه قرآن كريم و علوم قرآني سال گذشته در يك نگاه

پيام مرجع عاليقدر حضرت آيت‌الله‌العظمي مظاهري «مدظله‌العالي»

به هشتمين نمايشگاه قرآن كريم وعلوم قرآني اصفهان

 

بسم‌الله الرّحمن الرّحيم

 

قال رسول‌الله: «إِنِّي تَارِكٌ فِيكُمُ الثَّقَلَيْنِ كِتَابَ اللَّهِ وَ عِتْرَتِي أَهْلَ بَيْتِي وَ إِنَّهُمَا لَنْ يَفْتَرِقَا حَتَّى يَرِدَا عَلَيَّ الْحَوْضَ».

در تاريخ پر تلاطم و طولاني بشريّت، پيامبران بزرگي به امر و ارادۀ حق‌تعالي پا به عرصۀ هدايت آدميان نهادند و انسان اگرچه حركت تكاملي خود را با آنان در سايۀ معارف كتب و صحف آسماني اعطاء شده به آنان آغاز كرد، امّا با اين همه هزاران سال بر انسان گذشت تا او مستعدّ نزول قرآن گردد. روزگاران درازي طي شد، آدم و نوح و ابراهيم و موسي و عيسي«صلوات‌الله عليهم اجمعين» و چه بسيار پيامبران ديگر با همۀ عظمت‌هاي وجودي و تجليّات سبحاني به رسالت و نبوّت مبعوث گرديدند: وَ رُسُلاً قَدْ قَصَصْناهُمْ عَلَيْكَ مِنْ قَبْلُ وَ رُسُلاً لَمْ نَقْصُصْهُمْ عَلَيْكَ، ولي ظهور حقيقتِ كامله‌اي لازم بود كه أكمل همۀ حقائق باشد و بتواند هيمنۀ تشعشع اعظم قرآن كريم را برتابد و مخاطب يا أَيُّهَا الْمُزَّمِّل و يا أَيُّهَا الْمُدَّثِّر واقع گردد و اين حقيقت، همان حقيقت تامّۀ محمديّه بود كه نزول قرآن مجيد و رسيدن آن به دست انسان، فقط و فقط به واسطۀ قرب جمالي و جلالي اين حقيقت كاملۀ تامّۀ الهيّه صورت پذيرفته است، و نزول اين كتاب جاودان آسماني چنان امر عظيم و نعمت بزرگي بود كه خداوند متعال آن را منّتي از جانب خود بر اهل ايمان به شمار آورد و فرمود: َقَدْ مَنَّ اللَّهُ عَلَى الْمُؤْمِنينَ إِذْ بَعَثَ فيهِمْ رَسُولاً مِنْ أَنْفُسِهِمْ يَتْلُوا عَلَيْهِمْ آياتِه.

و بدين‌سان، قرآن كريم، بشريّت را با بعثت نبيّ مكرّم و رسول خاتم، تا سدرة‌المنتهاي اين حقيقت بي‌انتها بالا برد و با لطف عميم خود، او را مفتخر به ضيافت و ميهماني قرآن كريم ساخت و براي آنكه حكمت بعثت مخدوش و ناتمام نگردد و اين كتابِ حيات بخشِ الهي همواره و با همۀ ابعاد گوناگون معرفتي، تا دامنۀ معاد و رستاخيز، در ميان بشريّت و براي ساختن انسان، باقي بماند، وجود مبارك آن حقيقتِ تامّۀ محمديّه را به وسيلۀ اولياء مقرّبين و خاصّان مكرّمين خود، امتداد بخشيد و آنان را آيينۀ تمام نماي قرآن و پيامبر قرار داد و بدين وسيله فضل و فيض خود را بر سر انسان تا قيام قيامت گسترانيد و به اين شكل بود كه قرآن و عترت، دو ثقل جدايي ناپذيري گشتند كه هيچ‌گاه از يكديگر تفكيك نمي‌شوند تا بدين سبب كتاب خداوند و آموزگاران كتاب خداوند، پيوسته با يكديگر، توأمان باشند تا در اركان تزكيه و تعليم و هدايت و سعادت بشر، خللي نيفتد: مَا إِنْ تَمَسَّكْتُمْ بِهِمَا لَنْ تَضِلُّوا اَبداً.

با اين همه، امّا بشريّت از اين امانت خطير رسول‌الله چنانكه سزاوار بود، نگاهباني نكرده است و همۀ بيچارگي‌ها و سرگشتگي‌هاي انسان، ريشه در جدا شدن از اين دو عنصر حيات‌بخشِ انسان‌ساز دارد و از اين‌رو تنها راه درمان و علاج دردهاي بزرگ آدمي كه اميد و آرامش و شاديِ دروني را از او به يغما برده و بشريّت را در گرداب فتنه‌هاي بزرگ روحي و معنوي گرفتار ساخته است، بازگشت به قرآن و عترت است. فَإِذَا الْتَبَسَتْ عَلَيْكُمُ الْفِتَنُ كَقِطَعِ اللَّيْلِ الْمُظْلِمِ فَعَلَيْكُمْ بِالْقُرْآنِ.

با توجّه به آنچه به اجمال و اختصار بيان گرديد، تمام فعاليّت‌هاي بزرگ و كوچكي كه به نام قرآن كريم و يا به عنوان عترت طاهره برگزار مي‌گردد، بايد در تمام ابعاد خود، پيوستگي و توأمانيِ اين دو ثقل ثقيل را مراعات نمايد تا بتواند به هدف اساسي خود نائل شود. اميد است برگزاري نمايشگاه قرآن كريم در ماه مبارك رمضان كه ماه نزول قرآن و ماه ميهماني و ضيافت ويژۀ سبحاني است و اينك به همّت ويژۀ شما برادران و خواهران قرآني، هشتمين دوره خود را پشت سر مي‌گذارد و نمونه‌اي برجسته از كارنامۀ فعاليّت‌هاي قرآني در اين شهر ايماني است، زمينۀ مساعد و مناسبي براي پيوند هرچه بهتر نسل حق‌طلب و تكامل‌خواه و جستجوگرِ جوان با قرآن و عترت باشد و در اين صورت، اين نمايشگاه به جايگاهي متعالي نائل خواهد شد. ان‌شاء‌الله. از همۀ دست‌اندركاران برگزاري اين نمايشگاه، صميمانه تشكّر مي‌كنم و اميدوارم هيچ‌گاه از سايۀ خدمت به قرآن و عترت و استفاده و استفاضه از نور بيكران كتاب و سنّت خارج نشوند. والسّلام‌عليكم و رحمة‌الله و بركاته.

9 / رمضان المبارك / 1432

حسين المظاهري


 

 

پيام مدير عامل شركت نمايشگاه‌هاي بين‌المللي استان اصفهان

به مناسبت هشتمين نمايشگاه قرآن كريم وعلوم قرآني اصفهان

 

لا حول و لا قوه الا بالله

سپاس خداوندي را كه رمضان ديگري از عمر را برايمان رقم زد تا به قدر شايستگي و تلاش خود، از اين ماه عزيز، توشه بركتي برچيده و قرب الهي را دست مايه اي براي رهايي از نفسانيات گمراه كننده قرار دهيم.

به مقربين درگاهش محمد مصطفي(ص)، امامان و اولياي او متوسل شده و با لب هاي روزه دار به ارواح نيك بلندآوازگان وطن، خميني كبير و شهداي انقلاب اسلامي سلام و صلوات مي فرستيم  و براي مقام معظم رهبري نيز آرزوي صحت و سلامتي داريم. 

مقدم مسؤولان و مقامات حاضر به ويژه جناب آقاي دكتر ذاكر اصفهاني استاندار محترم اصفهان، علما، روحانيون، اساتيد، دانشگاهيان، مشاركت كنندگان و اصحاب رسانه را به افتتاحيه هشتمين نمايشگاه قرآن و علوم قرآني اصفهان گرامي مي دارم و اميد آن دارم كه همه ما از شايستگان ترويج تعاليم اسلامي و قرآني درجامعه باشيم.

قرآن كريم را مي توان آيينه اي دانست كه افق هاي بيكران آينده و گذشته را در برابر چشم مي نهد. گذشته هاي تاريخ را در تورق نوراني خود به جلوه عبرت در مي آورد و گواه آينده اي است كه انسان با تمام توان و بضاعت علمي خويش، سر سوزني از آن را آن هم در مقام احتمالات و با اما و اگرها و شايدهاي محدود پيش بيني مي كند. 

قرآن يك سند راهبردي ست. نمونه كاملي از آن چه امروز در قالب برنامه هاي چشم انداز، خط مشي ها، نقشه راه و برنامه ريزي ها مي گنجانند تا بخشي از آينده را جهت دهي و هدايت كنند، بدانند چه مي خواهند، چه دارند، چه خواهند شد و چه بايد كرد؟ قرآن كريم، اين وحي بي بديل، كامل ترين نقشه راه انسان براي نجات از معضلات امروز و پناه بردن به آينده اي امن است. از توانايي هاي انسان، اين اشرف مخلوقات، مي گويد، هدف ها و راه او را مشخص مي كند و حتي نتيجه راه را نيز بيان مي دارد. و چه كسي بيش از خداوندي كه خالق انسان است به داشته هاي انسان واقف بوده و راه سعادت او را مي داند.

از اين رو پياده سازي تعاليم قرآن در هر فرد، هدايت بخشي از جامعه است كه نمود آن در خانواده، اعضاي آن و  اجتماع پديدار مي شود. رفتار قرآني راه نجات جوامعي است كه از دروغ و تزوير به ستوه آمده و براي فرار از آن به ريسمان هاي پوسيده تري چنگ مي زنند.

از اين رو چنان چه انسان معاصر به داشته هاي خود اعتماد كرده و خود را به قرآن به عنوان مشاوري كه انسان و نيازهاي او را بي كم و كاست مي شناسد، بسپارد، سرنوشتي جز سعادت نخواهد داشت.

تلاش انسان براي رسيدن به فهم صحيح قرآن نيز از راه هاي مختلفي ميسر است. اما نبايد فراموش كرد كه هنر قرآني، پژوهش قرآني، مديريت قرآني، رفتار قرآني و برنامه ريزي قرآني تنها ابزارهايي براي رسيدن به هدف اند. هدفي كه همانا جز خير و سعادت بشر و وارد شدن به درياي كران در كران تعاليم الهي نيست.

نمايشگاه قرآن و علوم قرآني استان كه امسال به لطف خداوند به هشتمين دوره خود رسيده است، با عنايت آيت ا... العظمي مظاهري مرجع عاليقدر و رييس حوزه علميه استان آغاز شد و بنا به توصيه ايشان نيز با محوريت شركت نمايشگاه هاي استان ادامه يافت كه همياري ايشان از افتخارات اين شركت است.    

اين فضا، گردهمايي بزرگي است از عاشقان به قرآن.

كساني كه در رشته ها و با ابزار مختلف سعي در نمايش عملي مفاهيم كتاب وحي دارند، گردهم آمده اند تا به حد بضاعت خويش نسل جوان و نوجوان كشور را از اين تعاليم سيراب كنند.

هشتمين نمايشگاه قرآن و علوم قرآني امسال بيش از سه برابر ظرفيت خود متقاضي ثبت نام داشت كه با همياري ستاد برگزاري نمايشگاه و با مميزي دقيق تر نسبت به سال هاي گذشته، در نهايت 175 مشاركت كننده از استان هاي اصفهان، تهران، قم و خراسان رضوي در مجموعِ 8500 مترمربع فضاي نمايشگاهي حضور يافتند.

بيشترين مشاركت كنندگان در بخش قرآن و فرهنگ حضور يافته كه شامل 76 مشاركت كننده هستند. پس از آن شركت كنندگان دو بخش قرآن و هنر و قرآن و انتشارات با 29 مشاركت كننده در هر بخش بيشترين فضاي سهم حضور در نمايشگاه را به خود اختصاص داده اند.

6 مورد در بخش قرآن و مذاهب اسلامي، 12 مؤسسه در حوزه قرآن و رايانه و 10 شركت نيز در بخش قرآن و پژوهش شركت دارند. قرآن و فلسفه، قرآن و خانواده و قرآن و اديان الهي نيز ديگر حوزه هاي ثبت نامي بودندكه در مجموع گروه هاي هفت گانه اين نمايشگاه را تشكيل مي دهند.

در اين جا بر خود فرض مي دانم از رهنمودهاي عالمانه آيت ا... العظمي مظاهري مرجع عاليقدر و رييس حوزه علميه استان، همكاري هاي بي دريغ ستاد برگزاري نمايشگاه، مشاركت اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان و ..... كمال سپاس و قدرداني را به جا آورم.

اميد كه ره توشه اين نمايشگاه و حركت هايي از اين دست، عمل بيشتر به تعاليم اين كتاب مقدس باشد.

ان شاء ا...

                                                                                             والسلام عليكم و رحمه‌الله و بركاته

 

 

 

 

گزارش هشتمين نمايشگاه قرآن و علوم قرآني اصفهان

(20 لغايت 26 مرداد ماه 1390  )

هشتمين نمايشگاه قرآن و علوم قرآني اصفهان با هدف توسعه فرهنگ قرآني در جامعه و نهادينه كردن آموزه هاي قرآني، در محل نمايشگاه هاي بين المللي اصفهان 20 لغايت 26 مرداد برگزار شد.  

اين نمايشگاه معنوي مانند سال هاي گذشته با پيام آيت ا... العظمي مظاهري  مرجع عاليقدر و رييس حوزه علميه اصفهان افتتاح شد و با حمايت و رهنمودهاي ايشان ادامه يافت. 

در آيين افتتاح اين نمايشگاه كه استاندار و جمعي از مديران استان اصفهان،‌ علما، روحانيون، دانشگاهيان و اصحاب رسانه حضور داشتند،‌ پيام رئيس حوزه علميه اصفهان قرائت شد.   

آيت الله العظمي حسين مظاهري در اين پيام با تأكيد بر جايگاه والاي قرآن كريم، تصريح كرد: تمام فعاليت‌هاي بزرگ و كوچك كه به نام قرآن كريم و يا به عنوان عترت طاهره برگزار مي شود، بايد در تمام ابعاد خود، پيوستگي و توأماني اين دو ثقل ثقيل را مراعات كند تا بتواند به هدف اساسي خود نائل شود.

استفاده از قابليت هاي استان اصفهان در راستاي اهميت بخشي به فعاليتهاي قرآن محور به ويژه در ميان نسل جوان، كنار هم چيدن حلقه هاي مختلف عرصه پژوهش هاي قرآني، فعاليت هاي هنري با رويكرد قرآن، مراكز فرهنگي و آموزش قرآن، انتشارات و كتب قرآني به منظور انسجام و عملكرد بهتر آنان،از اهداف برگزاري نمايشگاه مزبور بود. ايجاد بستر مناسب و تجميع يافته ها براي پاسخگويي به سؤالات نسل جوان، ايده پردازي و برنامه ريزي هدفمند در حوزه فعاليت ها و علوم قرآني از اهداف ديگر برگزاري هشتمين نمايشگاه قرآن و علوم قرآني در اصفهان بود.   

تعداد 175 موسسه از استانهاي اصفهان، تهران، قم و خراسان رضوي در هشتمين نمايشگاه قرآن و علوم قرآني اصفهان، آخرين دستاوردهاي قرآني و فرهنگي خود را به نمايش گذاشتند.

در حاشيه اين نمايشگاه، برنامه هاي فرهنگي و هنري متنوعي پيش بيني شده كه تفسير قرآن، شب شعر، روخواني و حفظ قرآن، برگزاري جنگ قرآني، هزار بار تحرير سوره قدر توسط خوشنويسان، برپايي نشست هاي تخصصي و تشكيل محافل انس با قرآن كريم از جمله اين برنامه ها بود.

اين نمايشگاه در فضايي به مساحت هشت هزار و پانصد متر مربع به مدت هفت روز از ساعت 17 الي 24 پذيراي بازديد كنندگان فراواني بود.   

بيشترين مشاركت كنندگان در بخش قرآن و فرهنگ حضور يافتند كه شامل 76 مشاركت كننده بودند. پس از آن شركت كنندگان دو بخش قرآن و هنر و قرآن و انتشارات با 29 مشاركت كننده در هر بخش بيشترين فضاي سهم حضور در نمايشگاه را به خود اختصاص دادند. 6 مورد در بخش قرآن و مذاهب اسلامي، 12 مؤسسه در حوزه قرآن و رايانه و 10 شركت نيز در بخش قرآن و پژوهش شركت داشتند. قرآن و فلسفه، قرآن و خانواده و قرآن و اديان الهي نيز ديگر حوزه هاي ثبت نامي بود كه در مجموع 7 شركت كننده را شامل مي شد.

ثبت نام اين نمايشگاه از 20 تيرماه به صورت اينترنتي و براي اولين بار از طريق سايت اختصاصي هشتمين نمايشگاه قرآن به نشاني اينترنتيquran.Isfahan-fair.ir انجام شد و به دليل بالا بودن حجم متقاضيان(بيش از سه برابر ظرفيت نمايشگاه)، مشاركت كنندگان نهايي بر اساس اعلام نظر ستاد نمايشگاه انتخاب شدند.   

راه اندازي دبيرخانه دائمي نمايشگاه قرآن در اصفهان كه هم اكنون نيز فعال و به روز است از ويژگي هاي مهم نمايشگاه امسال بود. همچنين مميزي دقيق تر مشاركت كنندگان نسبت به سال هاي گذشته را مي توان از شاخصه هاي برجسته اين نمايشگاه دانست.

استان هاي اصفهان، تهران، قم و خراسان رضوي در اين دوره حضور داشتند.

در حاشيه اين نمايشگاه از 15 نفر از فعالان قرآني استان تجليل شد.

در اين مراسم صدها تن از فرهيختگان، حافظان، قرآن دوستان و قرآن پژوهان در سالن همايش هاي نمايشگاه هاي بين المللي استان اصفهان حضور پيدا كردند.

در اين مراسم همچنين از 14 نفر از برگزيدگان مسابقه نورالقرآن كه به صورت پيامكي توسط مشاور فرهنگي شركت نمايشگاه هاي بين المللي استان اصفهان برگزار شده بود، جوايز خود را دريافت كردند.  

اين مسابقه مربوط به آيات مرتبط با ماه مبارك رمضان در قرآن مجيد بود كه با استقبال گسترده بازديد كنندگان اين نمايشگاه رو به رو شد. 

همچنين يك هزار سوره قدر در دومين روز از هشتمين نمايشگاه قرآن و علوم قرآني اصفهان توسط 70 نفر از خوشنويسان استان تحرير شد. 

اين گروه به سرپرستي استاد زارع زاده اقدام هنري مذكور را در حاشيه نمايشگاه انجام داده و با استقبال بازديدكنندگان روبرو شدند. 

سال گذشته نيز كتابت يك هزار سوره حمد در يك روز توسط همين گروه انجام و از آنان تقدير شد.

گفتني است درآمد حاصل از فروش اين آثار به كميته امداد امام خميني(ره) در اصفهان پرداخت شده و به مددجويان اين سازمان تعلق گرفت. تعدادي از بازديدكنندگان اين آثار را خريداري كردند. 

رييس سازمان تبليغات اسلامي استان اصفهان در بازديد از اين نمايشگاه گفت: كليد انس با قرآن بايد از نمايشگاه ها و فضاهاي قرآني در ذهن خانواده ها زده شود.

حجت الاسلام و المسلمين بهشتي نژاد اظهار داشت: نمايشگاه ها بايد واقعيت هاي قرآن را نشان دهند و عطر قرآن در فضاي آن ها احساس شود.

وي ادامه داد: احساس لذت و بهجت قرآني بايد در فضاي نمايشگاه حاكم باشد تا همه را به سوي فراگيري آن جذب كرده و خانه ها را قرآن محور كند.

مديرعامل شركت نمايشگاه هاي بين المللي استان اصفهان نيز گفت: قرآن نمونه كامل يك سند راهبردي است.

رسول محققيان نمايشگاه قرآن را گردهمايي بزرگي از عاشقان قرآن خواند. 

 مشاور فرهنگي شركت نمايشگاه هاي بين المللي استان اصفهان نيز گفت: نمايشگاه قرآن و علوم قرآني بهترين بستر براي ايجاد بانك اطلاعاتي قرآن در استان اصفهان است.    

حجت الاسلام و المسلمين حميدرضا صادق زاده با اشاره به اين كه در طول سال هيچ يك از مجموعه هاي فرهنگي دولتي و خصوصي استان چنين رخداد بزرگي را در موضوع قرآن زمينه سازي نمي كنند، اظهار داشت: اين رخداد بزرگ قرآني در 7 روز، جمع كثيري از فعالان قرآن استان را گردهم مي آورد و اين موضوع در ديگر زمان هاي سال تكرار    نمي شود.   

اين استاد حوزه و دانشگاه راه اندازي دبيرخانه دائمي نمايشگاه قرآن در اصفهان را در اين زمينه بسيار مؤثر خواند و افزود: نمايشگاه، مي تواند خوراك و توقعات قرآني يك سال نسل جوان و ديگر اقشار را تأمين كند.  

شركت نمايشگاه هاي بين المللي استان اصفهان نيز براي دومين سال متوالي در اين نمايشگاه غرفه اي را به ارايه فعاليت هاي خود و استقرار دبيرخانه نمايشگاه اختصاص داد. اطلاع رساني به بازديدكنندگان در خصوص سير برپايي نمايشگاه قرآن، نمايش فيلم ها و عكس هاي نمايشگاه و پاسخگويي به سؤالات افراد در خصوص نمايشگاه از فعاليت هاي اين غرفه بود كه استاندار اصفهان نيز از آن بازديد كرد.