You don't have javascript enabled. Good luck with that.
اخبار

گزارشي از چهاردهمين نمايشگاه قرآن و عترت// اهتمام تحسين برانگيز در برگزاري 14 دوره نمايشگاه قرآن از ديد آيت ا... مظاهري

چهاردهمین نمایشگاه سراسری قرآن و عترت عصر سه شنبه، با پیام آیت الله مظاهری از مراجع تقلید و رییس حوزه علمیه اصفهان در محل نمایشگاه های استان اصفهان گشایش یافت.

به گزارش واحد رسانه شرکت نمایشگاه های بین المللی استان اصفهان، در پیام آیت الله مظاهری آمده است: برگزاری چهاردهمین دوره پیاپی نمایشگاه قرآن و عترت در اصفهان، نشان از اهتمام تحسین‌ برانگیزی دارد که در طی سالیان متمادی برای برپایی این نمایشگاه از سوی مسوولان به کار گرفته شده است و به توفیق الهی در دوره‌ ها و سال‌ های بعدی نیز با ابتکار، نوآوری ‌های بهتر و به کارگیری تمام ظرفیت ها، ادامه و استمرار خواهد یافت.

در ادامه این پیام آمده است: نمایشگاه قرآن و عترت می تواند نقش مثبت و سازنده ای در ترویج و تحکیم آموزه های حیات بخش در ذهن و ضمیر مخاطبان ایفا کند. آنچه قرآن کریم از ما مطالبه می کند، غیر از تلاوت و قرائت، تعقل در این کتاب الهی و فهم درست تعلیمات انسان ساز آن است.
همچنین آیت الله سید ابوالحسن مهدوی امام جمعه موقت اصفهان و عضو مجلس خبرگان رهبری، در این مراسم با بیان این که قرآن کریم یک کتاب آسمانی و حاوی همه علوم است، گفت: حاوی همه علوم بودن آن به معنای تفصیل همه علوم در قرآن نیست که اگر چنین بود لازم به هزاران کتاب بود، قرآن مطالب متعددی را به ما منتقل می ‌کند که از آن به متون آیات قرآن یاد می ‌کنیم.

وی افزود: قرآن کتاب تربیتی انسان است و اگر بخواهد در سینه کسی پیاده شود آن انسان حجت الهی است.

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به سخنی از امام باقر (ع) افزود: اگر برای تفسیر آیه "الله الصمد" تا روز قیامت هم زمان بگذاریم کافی نیست و امام علی (ع) یک شب تا اذان صبح فقط در حال تفسیر "ب" بسم الله الرحمن الرحیم بودند که بعد از اذان نیز تفسیرشان تمام نشد و برای نماز برخواستند.

مهدوی با اشاره به حدیث ثقلین اظهار کرد: بسیاری زیر چتر قرآن مسلمان کشی و تکفیر می‌کنند و به دستور قرآن عمل نمی کنند. پیامبر ما را سفارش به ثقلین کردند اما عده‌ای عترت و قرآن را جدا کردند، امکان ندارد کسی زیر چتر علی باشد و قرآن را قبول نداشته باشد، قرآن کتاب هدایت بوده اما هدایت آن و فهم آن با تفسیر آن صورت می‌پذیرد. قرآن به این دلیل که کلی است قابلیت انعطاف را دارد. قرآن برای هدایت همه انسان‌ها است اما برای فهم همه نیست و این دو موضوع کاملا متفاوت است.

 

وی با اشاره به آیه 42 سوره عنکبوت گفت: آیات بینات در سینه چهارده معصوم محفوظ شده و در سینه اهل بیت قرآن تحریف نمی‌شود. امروزه شاهد آن هستیم که برخی درک غلطی از قرآن دارند و در برخی موارد قرآن را در ذهن خود و فضای مجازی با انحراف خود تحریف و تفسیر می‌کنند، قرآن در بین دو جلد حفظ نمی‌شود.

امام جمعه موقت اصفهان تصریح کرد: قرآن کتاب تربیتی انسان است و اگر بخواهد در سینه کسی پیاده شود آن انسان حجت الهی است.

همچنین استاندار اصفهان گفت: نمایشگاه باید به سمت دانشگاه معرفت شناسی و قرآنی حرکت کند و این جریان را به یک المپیاد ملی قرآنی در استان از طریق ایجاد یک شبکه هم سو تبدیل کند.

رسول زرگرپور در مراسم افتتاحیه چهاردهمین نمایشگاه بین المللی قرآن و عترت اظهار کرد: سخن از قرآن و بهاری‌ترین ماه‌ها است، حرف‌هایی از جنس آسمان که بر قلب برگزیده‌ترین بنده خدا نازل شده تا بندگان مصلح راه رسیدن به سعادت الهی را طی کنند.

وی با بیان اینکه خدا را شاکریم در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که مبنای اعتقادات ما به دستورات قرآن ختم می‌شود، افزود: این به آن معنا است که ما در حرکت در مسیر قران پیشروتر از کشورهایی هستیم که بر طبل کفر می‌کوبند، چهاردهمین نمایشگاه قران اصفهان، در ماه مبارک رمضان در حالی رقم می‌خورد که ما تاریخی سرشار از افتخار در حوزه معارف قرآن داریم.

استاندار اصفهان با اشاره به استفاده بیش از پیش از ظرفیت های قرآنی، تصریح کرد: جامعه قرآنی اصفهان اعم از قاریان، حافظان، فعالان و هنرمندان قرآنی همه ستارگان درخشان آسمان معرفت دینی این خطه به شمار می‌روند، این نمایشگاه که حاصل تلاش مدیران و مجامع قرآنی اصفهان است می‌تواند جهت دهنده حرکت‌های قرآنی در استان و نشانگر جایگاه اصفهان در تراز قرآنی باشد.

وی خاطر نشان کرد: متولیان قرآنی استان ظرفیت‌های متنوع فرهنگی، هنری و آموزشی را در این حوزه شناسایی، هدایت و حمایت کرده‌اند، اما باید در راستای دو رویکرد حرکت کنند؛ ابتدا تامین نیازهای مردم اعم از محصولات قرآنی و دوم همت مضاعف مسوولان در تقسیم نقشه راه قرآنی استان است، نمایشگاه باید به سمت دانشگاه معرفت شناسی و قرآنی حرکت کند و این جریان را به یک المپیاد ملی قرآنی در استان از طریق ایجاد یک شبکه هم سو تبدیل کند.

زرگرپور با بیان اینکه شاهد اتفاقات بسیار خوب و نوآورانه‌ای در این زمینه بوده‌ایم، گفت: این اتفاقات که باید در پیوندگاهی معرفی شود، عبارت است از کسب رتبه‌های ممتاز کشوری در بخش‌های مختلف، برپایی نهضت بزرگ جزء خوانی قرآن کریم در سراسر استان اصفهان، برپایی نهضت بزرگ جزء خوانی قرآن کریم که از شمالی ترین نقطه استان اصفهان(شهرستان آران و بیدگل) به صورت ملی و بین المللی در سحرگاه ماه مبارک رمضان پخش می‌شود، وجود پژوهشگران و محققان دانشگاه‌های علوم قرآنی و معارف اسلامی و تولیدات ویژه قرآنی در مراکز معتبری مثل مرکز تحقیقات رایانه‌ای علوم دینی اصفهان و وجود کرسی‌های قرائت و تفسیر در جای جای این استان از جمله اتفاقات بسیار خوب و نوآورانه در اصفهان بوده است.

وی افزود: صدور پیام قرآن به خارج از مرزها، پیوند بیشتر جوانان با مفاهیم قرآنی و رسیدن 10میلیون جوان ایرانی به جایگاه واقعی حافظ قرآن که دغدغه و مطالبه مقام معظم رهبری بوده و است، توجه به پیوندهای فرهنگی و هنری به زیبایی‌های قرآن کریم، الگو سازی و مدل سازی برای معرفی شهرهای نمونه قرآنی استان و نگاه عدالت محور به فعالیت‌های قرآنی استان، رصد مجموعه رویدادی استان در شبکه‌های مجازی و در یک کلام حضور قرآن در ذهن، نگاه و باور تک تک هم استانی‌های عزیز از مولفه‌های هویت بخش، اثر گذار و با برکتی خواهد بود که باید در صدد تحقق آن باشیم. این نمایشگاه‌ها بهانه ای برای ورود به این دغدغه‌ها است.

همچنین مدیرعامل شرکت نمایشگاه ‌های بین ‌المللی استان اصفهان گفت: نمایشگاه قرآن و عترت را به مهم ‌ترین رخداد قرآنی استان تبدیل کرده‌ایم.

رسول محققیان اظهار کرد: نمایشگاه با رهنمود‌های آیت الله مظاهری از سال 1383 و در 13 سال گذشته به صورت پیاپی در محل نمایشگاه بین المللی برگزار شده است. طی سال‌های گذشته بیش از 120 روز را در خدمت خادمان قرآن کریم و عاشقان اهل بیت بوده‌ایم و نمایشگاه را به مهم ترین رخداد قرآنی استان تبدیل کرده‌ایم.

وی افزود: نمایشگاه امسال با حضور 121 مشارکت‌کننده از اصفهان، هرمزگان، قم، خراسان رضوی و تهران بوده و در متراژ حدود 8500 متر مربع برگزار می‌شود.

مدیرعامل شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی استان اصفهان با اشاره به توصیه آیت الله مهدوی مبنی بر توسعه ظرفیت‌ها افزود: نمایشگاه امسال سکویی برای سال آینده است تا شاهد برگزاری آن در فضای جدید نمایشگاه باشیم، آیت‌الله مهدوی معتقد بودند باید از ظرفیت دیگر استان‌ها نیز  استفاده شود تا سبب گسترش این نمایشگاه در دیگر استان‌ها باشیم.

محققیان افزود: در نمایشگاه امسال 24 درصد نشر مکتوب، خبرگزاری و رسانه‌های دیجیتال 13 درصد، محصولات فرهنگی هنری و قرآنی 30 درصد، نهادهای دولتی 10 درصد، دانشگاه‌ها و مراکز آموزش علوم قرآنی 8 درصد و دیگر بخش‌های فرهنگی نیز سهمی 15 درصدی داشته‌اند.

محققیان با اشاره به دیگر برنامه‌های فرهنگی نمایشگاه قرآن اصفهان تصریح کرد: محافل انس با قرآن در نمایشگاه برگزار می‌شود که اداره ارشاد و سازمان تبلیغات مدیریت آن را انجام می‌دهند، نمایشگاه امسال نمایشگاهی با همکاری مؤثر همه دستگاه‌های مربوطه در قرآن و عترت است، مجموعه‌هایی اعم از اداره کل اوقاف، حوزه علمیه، مجموعه ائمه جماعات، ستاد اقامه نماز، شهرداری اصفهان، صداوسیما و مجموعه حوزه هنری اصفهان در این راه ما را همراهی می‌کنند.

چهاردهمین نمایشگاه قران و عترت اصفهان با حضور 121 شرکت کننده از استان های اصفهان، هرمزگان، قم، خراسان رضوی و تهران در هشت هزار و 500 مترمربع برپا شده است.
این نمایشگاه همه روزه تا 22 خرداد ماه از ساعت 17 تا 23 در محل نمایشگاه های استان اصفهان در جوار پل تاریخی شهرستان پذیرای علاقمندان است.

همچنین در حاشیه این نمایشگاه نرم افزار قرآنی طنین وحی ارایه کننده ترجمه گفتاری - نمایشی قرآن کریم ساخته مرکز تحقیقات رایانه ای حوزه علمیه اصفهان رونمایی شد.
ترجمه قرآن در این نرم افزار به صورت صوتی و تصویری با هنرنمایی 160 بازیگر و هنرمند گردآوری شده است.